CESUR KARDELEN

“Yıllar önce birbirini çok seven iki çiçek varmış. Bunlardan erkek olan, sevgilisini o kadar çok seviyormuş ki, baharda açtıklarında onu diğer çiçeklerden kıskanıyormuş. Buna daha fazla dayanamayan erkek çiçek, baharda herkesin içinde açmak ve kalabalığın içinde kaybolmak yerine kışın dondurucu soğuğunda açarak, canından çok sevdiği sevgilisini daha çok görmeyi hayal etmiş. Yine bahar gelmiş.Tüm çiçekler açmış ve toprağı yedi renge boyamış. Erkek çiçek kışın kurduğu hayallerini anlatmış sevgilisine. Dişi çiçek de sevgilisinin bu fikrini çok beğenmiş ve bir daha ki sefere hiç kimsenin açmaya cesaret edemediği dondurucu soğukta açmaya söz vermişler. Bahar bitmiş yaz geçmiş ve kış gelmiş. Sevgilisine kavuşma hayalleri ile yerinde duramayan erkek çiçek, karın bir yorgan gibi kapladığı toprağı delerek yeryüzüne çıkmış. Bembeyaz karlar içende o renkleriyle göz kamaştıran sevgilisini aramış, aramış ama bulamamış.Ümidini yitiren çiçek bir süre sonra boynunu eğmiş ve soğuğun şiddetine daha fazla dayanamayarak hayatını kaybetmiş. İşte o günden sonra aşkı için kışın dondurucu soğuğuna bile aldırmadan karların içinde açan çiçeğe KARDELEN denmiş.”

Her zaman insanlar için güzel temennilerde bulundum. Hayat amacım insanların hayatlarına dokunmak, onlara neşe vermek, huzur vermek, onların hayatla baş etmenin yollarını göstermek… Öğrenmek ve öğretmek… Herşeye rağmen tatlı bir gülümseme oldu. Kendi enerjimle işimi besledim. Hep güzel tepkiler aldım. Önerileri dinledim. Tüm güzellikleri hazmetmekte zorlananlar olmuş. İşine gücüne bakmak yerine boş işler peşinde koşmayı tercih etmişler. Beni yormak, üzmek, pes etmemi sağlamak istemişler. İçimden başka bir Pelin çıktı. Kontrol etmekte zorlandığım bir Pelin. Yaklaşık 2 ayımı aldı bu süreç. Bir sebebi var yaşadıklarımın. Tamam kabul ediyorum göster cevapları. Gelmediler. O kadar hareketli ki günler uçarak geçiyor. Kendimle kalamıyorum. İşin kötüsü neye ihtiyacım var onu da bilmiyorum. Tek bildiğim bir sebebi var. Bir hayır var göreceğim elbet. Derken son noktaya geldim. Zorunlu sakinlik, kendini dinlemek… İyi ki zorunlu oldu. Cevaplar ard arda gelmeye başladı. Yaşadıkça huyunu öğreniyorsun. Değişmem gerek diyorsun. Kişisel gelişim kaynaklarında “yaşadığın herşeyin sebebi sensin” denir. Bende neredeyse her yazımda bahsediyorum. Hayatına giren herkes seni geliştirmek için var. Görevleri bitince çıkıp gidiyorlar. İşte en temel cevaplar bunlardı. Ee biliyorsun bunları diyeceksiniz. Olayların içinde göremiyorsun. Karşındaki seni değiştirmeye çalışıyor. Özünü koruman gerek. Zorunlu kendini dinleme sürecinde karşıma çıkan yazılar herşeyi bana gösterdi. Sen iyi düşünceler içindeysen, sakinsen gerisi geliyor. Başkalarının olumsuz etkisi altında kalma. Sen inatla iyi ol. Onlar olmaz desin sen olur de. Henry Ford´un başarı hikayesini okumalısınız. 5 kez iflas etmiş fakat vazgeçmemiş ve başarmış.

Büyümek, gelişmek ve dönüşmek… 2016 teşekkürler. Hayatımı baştan sona değiştirdin. Tecrübe kazandırdın. Kendimi bulmamı sağladın. Üzdün. Yıprattın. Kazancı bol oldu. Bir kardelen gibi hissetmemi sağladın. Kara ve soğuğa rağmen ayakta duruyorum. “Umut hiç bitmeyen bir bahar mevsimidir. İçine kar da yağar, fırtına da kopar ama sonunda çiçekler hep açar.”

Uzun süredir böyle bir süreçte olduğum için yazamadım. Kendimden ve sizden özür diliyorum. Biriktirdim herşeyi ceplerimi doldurdum. Şimdi rahatladım. Yaşamın her alanında sizi çekemeyenler, üzmek isteyenler olacak. Olumsuzluklar yaşanacak. Ülkemizde ve dünyada da zorlu bir yılı geride bırakıyoruz. Hepsi bize birşeyleri göstermek için. Fark et, odaklan, değiştir. 2017 yılında da okuduklarıma göre eğitim sürecimiz devam edecek. Daha huzurlu, sakin, barış ve sevgi dolu bir yıl olması en büyük isteğimiz. Herkes kendine düşeni yapsın. İyiyi, güzeli, sevgiyi, barışı anlatın. Mutlu çocuklar yetiştirelim. Günlük sorunları büyütmek yerine akışa bırakın. Sakin olun. Güzeli çoğaltalım. Mutluluğu çoğaltalım. Sorunlar yok olup gitsin. Size yaramayan herşeyi bırakın. Yeni yıla, yeni doğmuş bir bebek gibi girin.

HUZUR, BARIŞ, SAĞLIK, FARKINDALIK, AŞK, SEVGİ, PAYLAŞIM, GÜVEN, BOLLUK, BEREKET dolu bir yıl olsun.

MUTLU YILLAR

Share This: