Değişimin Sırrı: Hayvan Sahiplenin

 

 

 

 

 

Küçüklüğümden beri hayatımda hep köpekler oldu. İki tane dünya tatlısı kızım vardı. Onlarla beraber büyüdüm. Koşulsuz Sevgi´yi tattım. Ağladığımda yanımdan ayrılmaz teselli ederlerdi. Mutluyken onlar senden daha mutlu. 5 dakika bile dışarı çıksan döndüğünde nasıl bir sevgi gösterisi, sanki günlerdir görmediler. Son iki yıla kadar hayatımdalardı. Yaştan dolayı boyut değiştirdiler. Kocaman bir boşluk hayatında. Bir süre sonra yeni dostlarımız geldi. Terkedilmiş küçücük canlar… Bu süreç ailemin yanında geçti. Pelin madem bu kadar seviyorsun. Bütün sorumluluğu üstlenebileceğim bir köpeğin olsun dedim. Eve getireceğim gün içimdeki heyecanı anlatamam. Kafamda bir sürü soru dönüyordu. Acaba yapabilir miyim? Ya iyi bakamazsam? Mutlu olur mu? Derken Mişa evine geldi. Evet, hayatımda hep köpek vardı, fakat bu başka birşeydi. Ne annem var ne babam. Gece yarısı ağlar. Sıkılır odada oyun ister. Gazeteleri yemeye kalkar. Evdeki bütün düzen değişti. Pelin erkenden kalkar oldu. Sabırla Mişa’yı sakinleştirdi. Nerdeyse her gün ev temizlenmeye başladı. Bu arada işe gidiliyor. Mişa da ofiste tabi ki. Dersler, seanslar arada Mişa ile ilgilenmeler… Tablo ilk başta kötü gibi gözükse de muhteşem bir deneyim. Küçücük yavrunun büyüdüğünü, her geçen gün değişen davranışlarını, aşama aşama geçen tuvalet eğitim sürecini ve kendi değişimimi düşününce iyi ki diyorum. Çok erken kalkamam diyen Pelin kalkar oldu. Sabırlı olmayı, koşulsuz sevmeyi, bağlılığı öğrendi… Rutinler yıkıldı ve her gün yeni heyecanlar… Sosyalleşirsin. Aynı anda birçok şey yapmayı başarabilirsin. Kısacası yaşadığını hissedersin. Evinin, iş yerinin ve en önemlisi senin enerjin yükselmiştir. Anlattıklarım çok küçük bir kısmı. Her sabah o güzel suratın seni öpmesiyle güne başlamak paha biçilemez. Kızım eve geldiğinde 2,5 aylıktı. Küçük olması biraz yorucu sürecin habercisi gibi gözükse de en tatlı zamanları. Birlikte birşeyleri başarmak inanılmaz mutluluk verici.

Sevgili arkadaşlarım kedi, köpek hangi türden hoşlanıyorsanız lütfen sahiplenin. Barınaklar, sokaklar ve geçici yuvalardaki canlar bir umut elinin uzanmasını bekliyorlar. Onlar hediye değiller. Birkaç ay bakıp sokağa atılacak eşya değiller. Sizler gibi can taşıyorlar. Sevmeye ve sevilmeye ihtiyaçları var. İçlerindeki sevgi sınırsız. Hayvan bir dostunuz olsun. Sorumluluk duygunuz gelişecek. Sevmeyi öğreneceksiniz. Ben böyleyim dediğiniz çoğu şey yıkılacak. Pozitif anlamda arınacaksınız. Boşa o kadar çok yere para harcanıyor ki, birazını kenara koysanız hayvanın masrafı çıkar zaten.

Değişimin sırlarından biri de başkalarını suçlamak yerine dönüp kendinize bakmanızdır. Herkes feraha çıkmak istiyor. Mutlu olmak istiyor. Peki ne yapıyorsunuz? Etrafa kızarak ve aynı hataları tekrarlayarak bir yere varamazsınız. Enerjiler o kadar güzel yönlendiriyor ki, biraz akışa bırakın kendinizi. Meditasyon yapın. Kendinize döndüğünüzde nerede hata yaptığınızı da fark edeceksiniz. Düzeltmeye niyet edin. Değişime siz bile inanamayacaksınız. Yaşadıklarımızda hepimizin payı var. Hepimiz birbirimizin yansımasıyız.

Küçük bir hatırlatma;

Özür dilerim.

Lütfen beni affet.

Seni seviyorum.

Teşekkür ederim.

Geçen gün para enerjisiyle ilgili harika bir yazı okudum. Para enerjisinin anne ve babayla bağlantısı olduğunu söylüyor. Yarı yarıya onlardan aldıklarımızla dünyaya geliriz. Onların bir yönünü eleştirmek ya da reddetmek bizdeki onlara ait kısmı da reddetmek anlamına gelir. Kendimizi de cezalandırmış oluruz. İkisiyle bu de dengeli ve ne olursa olsun sevgi dolu bir ilişki kurmalıyız. Hepimiz bir ve bütünüz.

Kendinize dönün. Sen değişirsen dünya değişir diye bir söz var. Çok doğru. Yeni yıl yaklaşırken tüm olumsuzluklardan arınma zamanı.

Sevgiler.

Share This: