KENDİNİZE DÖNÜŞ VE MÜZİK

Yeni yılda kendinize dönün ve her şeyi geçmişte bırakın demiştim. Enerjiyi doğru kullandığınızda bütünün hayrına istekleriniz gerçekleşiyor. En çok istediğim şey müziğin ve koçluğun içinde bulunduğu bir yere sahip olmaktı. Başardım. Piyano ve keman öğretmenliği hayatımın bir parçası… Bunun yanında çok istediğim ikinci meslek yaşam koçluğuydu. Hedefim eğitimleri tamamlayıp tecrübe kazandıktan sonra kendi yerimi açmaktı. Şu anda yazımı ofisimde yazıyorum. Bunları anlatmamın sebebi kendinizi ertelemeyin. Sizler de isteklerinize kavuşabilirsiniz.

Önceki yazılarımda koçluk hakkında bilgiler vermiştim. Bu yazımda ise sizlere müziğin insanlar üzerinde olumlu etkisinden bahsetmek istiyorum.

“Müzik insanı önce kendisiyle sonra da diğer insanlar ve evren ile bütünleştiren en etkili araç ya da en kısa yoldur”

Sufi İnhayat K’nan

Mutlu olduğumuz anlarda müzik dinler belki dans bile ederiz. Üzgünsek yine müzikle derman buluruz. Müzik her türlü duygu durumunda bize eşlik eder. Enstrüman çalmak özellikle çocukların gelişiminde çok etkilidir. Çocuğun zihinsel gelişimine ve fiziksel gelişimine katkı sağlar. Örneğin piyanoyu iki el çalmak sağ ve sol beynin aynı anda çalışasını ve bedendeki enerjinin dengelenmesini sağlar. Dikkat ve konsantrasyonu arttırır. Ders başarısını arttırır. Enerji vererek bireyi motive eder. Kişinin kendisini doğru ifade etmesini sağlar. Mutluluk duygusunu ve yaşama sevincini çoğaltır. Özgüveni arttırır. Keman duygusal zekanın gelişmesinde etkilidir.

Müzik beyinde var olur. Kulağın içindeki titreşimler sinirsel uyarılara dönüşüp beyne iletilir. Beyin de bunları ton ve melodi gibi müziğin farklı unsurları olarak algılar. Birleştiklerinde müzik ortaya çıkar. Kişinin hoşuna giden bir müzik beynin mutluluk hormonu salgılamasını sağlar (Levitin,2006).

Küçük yaşlarda çocuklarınızı bir enstrüman çalması için yönlendirin. Meslek haline gelmesi gerekmiyor. Çocuğunuzun gelişimi için çok etkili. Çevremde küçükken bir enstrüman çalmak istiyordum ama olmadı diyen çok insan var. Yaşınız kaç olursa olsun deneyin. Belki çok başarılı olacaksınız. Olmasa bile denedim dersiniz. Ömür boyu içinizde kalmasından çok daha iyi olacağını düşünüyorum.

Kendinize dönüş yolculuğunda ihtiyacınız olan belki biraz sohbet, belki de müziğin büyülü dünyasında kaybolmaktır. Enerjiniz ne kadar yükselirse, çevreniz de bu durumdan pozitif şekilde etkilenecektir. Huzurlu ve keyifli bir dünyada yaşamak için değişim önce kendinizden başlar. Müzikle kalın.

Sevgiler…

Share This: