Hayatınızı Kolaylaştırın

Kimsenin sahip olmadığı, olamayacağı bir şeye sahipsin; kendine.
Senin sesin, senin aklın, senin hikayen, senin bakış açın…
Öyleyse yaz, çiz, yarat, eğlen, dans et.
Ve yalnızca senin yaşayabileceğin, yalnızca senin sahip olabileceğin o hayatı yaşa.

Neil Gaiman

Hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde büyük ya da küçük problemler yaşarız. Bütün dengemiz bozulur. Stres arttıkça çözüm yolları da bir o kadar uzaklaşır bizden. Peki böyle durumlarda neler yapmalıyız?

İlişkiler

Partnerinizle aranız iyi değil. Size iyi davranmadığını düşünüyorsunuz. Ne yaparsa yapsın sizi bir türlü tatmin etmiyor. İlk tanıdığımda böyle değildi şimdi çok değişti diyorsunuz. Partnerinizin haksız olduğunu düşünüyorsunuz. Başka bir örnek ise partnerinizi kaybetmemek için ona karşı çok iyi görünüyorsunuz. Sevmediğiniz birçok şeyi sırf o seviyor diye yapıyorsunuz. Bu noktada bağımlılık başlıyor. Ya da her konuda önde olup, karşı tarafın kendini eksik görmesine sebep olursunuz. Bunların sonucunda kavgalar, tartışmalar, güç savaşı başlar ve ayrılıkla sonuçlanır.

  • Nasıl bir ilişki istiyorum?
  • İlişkiden beklediğim şeyler ne?
  • İlişki bana ne katacak?

Sağlıklı bir ilişki istiyorsak önce bu soruların cevabını vereceğiz. Kendimizi ilişki içinde nasıl tanıttık? Olduğunuzdan farklı şekilde davrandığınız takdirde, belirli bir süre sonra bu durum sizi rahatsız etmeye başlar. Hayatınızı oyun oynayarak sürdüremezsiniz. Eğer ki istediğiniz ilişki, şu anda hayatınızdaki kişiyle uyum sağlamıyorsa sorunlar başlar. Her zaman kendiniz olun. Baştan ne istediğinizi bilin. Bağımlılıklarınızdan kurtulun. İleride ne olacağını bilemeyiz. Belki de tam istediğiniz gibi bir ilişki sizi bekliyor. Bu şekilde kendinize engel koyuyorsunuz. Hepimiz sevgi, anlayış, paylaşım ve saygının olduğu bir ilişki istiyoruz. Öfke, kızgınlık, önyargı bunlar ilişkiyi dibe çeker. İki taraf da ilişkide eşittir. Tartışma esnasında saygıyla birbirinizi dinleyerek çözüme ulaşabilirsiniz. Diğer türlüsü güç savaşından başka bir şey değildir. Her konuda açık olun. Samimiyet ilişkinin temel taşlarından biridir. En önemli nokta; ne olursa olsun her şeyin sebebi biziz. Karşı tarafı suçlamak yerine dönüp kendimize bakmamız gerek. Bunu başardığınız noktada bütün hayatınız değişecektir.

Sağlık

İlişkilerden sonra biraz sağlık konusuna değinmek istiyorum. Kilo problemi, aynanın karşına her geçişte artan mutsuzluk, kilonun sosyal yaşantıya etkisi, işinize etkisi ya da sağlık sorunları umursamadan hayatınıza devam etmeniz bütün bunlar psikolojinizi olumsuz yönde etkiliyor. Her şeyin temelinde psikoloji var diyoruz. Gördüğünüz gibi hepsi birbirini tetikliyor. Çözüm ise bedenimizi dinlemektir. Bedenimiz bize sinyaller yollar. Ağrı gibi, kıyafetlerinizin küçülmesi gibi…

Beden bize ´´ben iyi değilim, benimle ilgilen´´ der. Bedeninizi sevin ve her halinle onu kabul edin. Değişimin başında koşulsuz sevgi geliyor. Kendinizi sevdikçe istediğiniz sağlıklı bedene kavuşacaksınız. Bedeninize kulak verin. Olumsuz alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Onun yerine olumlu nasıl bir şey koyabilirsiniz düşünün. Yeter ki isteyin başarabilirsiniz. Sağlığımız yerinde olduktan sonra her şeyin üstesinden gelebiliriz.

´Nereye gidersen git,
kimi seversen sev,
kimden vazgeçersen vazgeç;
insanın dönüp dolaşacağı yer kendisidir…´´ Alıntı

İşte bu yüzden hep kendimize dönmekten bahsediyoruz. Biz değişmeden hiçbir şey değişmez diyoruz. Her şeyin çözümü bizim elimizde. Kendinizden kaçamazsınız. Sevin kendinizi. Ne olursa olsun affedin. Yalnız kendinizle kalmaktan zevk alın. İçinizi dinleyin kim bilir neler anlatmak istiyordur… Şimdi geçin aynanın karşısına ve gülümseyin iyi ki varsın deyin 🙂

Sevgiyle…

Share This: