Şimdi tam zamanı: Seni Seviyorum

Sevgi içi ne kadar dolu bir kelime değil mi?  Psikanalist Erich Fromm sevgiyi, insanlığın sorunlarına bir yanıt olarak, kişideki aktif ve yaratıcıgücün kaynağı bir enerjiolarak ve bu söz konusu yaratıcılıkla sevmeyi de bir sanat olarak tanımlar. ´´Sevgi, bireyin kendi bütünlüğünü, bireyselliğini koruyarak gerçekleştirdiği bir beraberliktir. Sevgi, insan olmanın, insanca yaşamanın yolunu bulma ve uygulamadır.´´ ( E. Fromm)

Her şeyin temelinde sevgi yatar. Sevginin olduğu yerde olumsuzluk yoktur. Sevdiğiniz işi yaptığınızda başarınız katlanır. Sevdiğiniz insanlarla bulunduğunuz ortamdan ayrılmak bile istemezsiniz. Başınıza gelen olumsuz bir durumda hemen sevdiklerinizle paylaşmak ve destek almak istersiniz. Böylesine güçlü bir enerjiyi her zaman kullanmıyoruz. İlişkiler biraz çıkar üzerine kurulmaya başladı. Sevginin yerini hırs ve korkular aldı. Korkunun olduğu yerde sevgi barınamaz.  İnsanların çoğu kaybetmekten korktuğu için sevmekten de korkuyor. Kendini sevilmeye layık görmediği için sevilmekten korkuyor. Bu şekilde sevgiden yoksun bir toplum haline dönüşüyoruz.

Öncelikle kendimizi sevmeliyiz her şeye rağmen. Kendini sevmeden başkasını sevemezsin. Sevgi ilk önce vermektir karşılık beklemeden. Karşıdaki kişinin ya da hayvanın onu aldığındaki mutluluğunu görmek, almaktan daha mutlu eder insanı. ´´Çok şeye sahip olan değil, çok veren zengindir.´´ Ne kadar doğru bir söz. Sevginle herkesin gönlünü fethetmişsin. Herkese yardımcı oluyorsun. Her sabah işe giderken bütün mahallenin sıcacık tebessümünle güne başlıyorsun. Bundan daha büyük bir zenginlik var mı? Sevgi karın doyurmuyor diye içinden geçirenler olabilir. Koşulsuz bir sevgiyle hayata bağlıysanız, bütün güzellikler kapınızı çalacaktır. Sevgiyle yapılan her şey karşılığını bulur. Önemli olan yapman gerekenleri yapıp akışa bırakmaktır.

“Ho’oponopono yöntem” Ihaleakala Hew Len Joe Vitale tarafından dünyaya tanıtılmış bir şifa, arınma yöntemdir. Ho’oponopono Tanrısal düşüncelerin, kelimelerin, faaliyetlerin ve hareketlerin etkisiyle içinizdeki zehirli enerjilerin temizlenme sürecidir.

Sorunlarımızı temizleyip yeniden iyileştirmek için sürekli ve hepsini söylediğimiz dört basit ifade vardır:

Özür dilerim
Lütfen beni affet
Seni seviyorum
Teşekkür ederim

Bu yöntem ile yaşadığımız her sorun bir sıkıntı olarak değil bir fırsat olarak görülür. Sorunlar, sevginin gözleriyle görmemiz ve bize bir şans daha vermek üzere ortaya çıkan geçmişin tekrarlanan hatıralarıdır. Örneğin işle ilgili bir sorun oldu. Patrona çok kızgınsınız. Sadece dört cümleyi söyleyin. Tekrar ettikçe enerjiniz değişecektir.

Kendinize çok şey çıkaracağınızı düşündüğüm, filmi izlerken zaman zaman kafanızda soruların belireceği şahane bir filmden bahsetmek istiyorum. Aynı zamanda kitabı da var okumak isteyenlere.

16 yaşındaki Hazel üç yıldır tiroit kanseriyle boğuşmaktadır ve kanser akciğerlerine de sıçradığı için yanında bir oksijen tüpüyle gezmektedir. Kanserli hastalar için oluşturulan destek grubunun bir terapi seansı esnasında Augustus isimli bir gençle tanışır. Augustus da beyin tümörüyle savaşmış ve bu yolda bir bacağını kaybetmiştir. İkili birlikte zaman geçirdikçe birbirlerine aşık olurlar. Akciğer tedavisi için hastaneye yatırılan Hazel´ın yanından bir an dahi ayrılmayan Augustus, sevgilisinin çok istediği bir hayali gerçekleştirmek için onunla birlikte yola çıkar. Öleceklerini bilerek hayata bağlılıkları ve ölümle dalga geçmeleri… Aralarındaki muhteşem sevgi… Küçücük yaşlarına rağmen içlerindeki kocaman yürekler… Dolu dolu yaşamak hayatı o kadar önemli ki. Bir gün hepimiz öleceğiz ve yanımızda ne evi ne arabayı ne sevdiklerimizi götüreceğiz. O yüzden nasıl mutluysak, nerede, kiminle ne şekilde yaşamak istiyorsak öyle yaşayalım. Olabildiğince koşullarımızı sevdiğimiz ve istediğimiz hayat için düzenleyelim. Doyasıya sevelim.

“Sıfır ile bir arasında sonsuz sayı var, diğer sayılar arasında da sonsuz sayı var elbette. Bazı sonsuzluklar başka sonsuzluklardan büyüktür. Sen bana sayılı günlerde sonsuzluğu verdin Gus.” Filmden bir replik. Herkese sonsuzluğu tadacağı bir sevgi diliyorum. Şimdi sevdiklerinize sarılın ve SENİ SEVİYORUM deyin. Arkadaşlarınız, sevgiliniz, eşiniz, çocuklarınız, sokaktaki hayvanlar, ağaçlar hepimiz sevmeyi ve sevilmeyi hak ediyoruz.

Share This: